Terasa celá ze dřeva

Nastalo pěkné a teplé počasí a nás to láká vyjít ven z našich „doupat“. Vždyť sedět si tak na terase, opájet se slunečními paprsky a vychutnávat si nějaký příjemný nápoj je opravdu k nezaplacení. No v tomto případě je nutné splnit zejména základní předpoklad – mít terasu.

Z jakého materiálu?
Je jasné, že pokud se článek jmenuje „Terasa celá ze dřeva“, budeme se nejvíce věnovat právě tomuto materiálu. No vždy je dobré zmínit i jinou alternativu, kterou je v tomto případě dlažba.

Pod dlažbou nejčastěji myslíme beton, přírodní kámen nebo může jít i o keramickou dlažbu. Například taková terasa z betonu má jistě své pozitivní vlastnosti, mezi které patří například tvrdost, odolnost, nenasákavost a navíc se na ní v zimě neuklouznete.

Rovněž přírodní kámen je velmi odolný a barevně zajímavý, ale nejčastěji se používá dlažba keramická. Možná je to i kvůli tomu, že se dá uspořádat do zajímavých tvarů a obrazců a tak můžete vytvořit pěkné mozaiky.

Dřevěná terasa
No ale pojďme již k avizované dřevěné terase. Možná vám teď přišla na um otázka, proč bychom měli mít terasu ze dřeva, když i zmíněná dlažba má skvělé vlastnosti. Ano, pokud jde o tvrdost či odolnost, terasa s dlažbou je skvělá volba. Ale ani ta z dřeva rozhodně není k zahození.

Dřevěná terasa, ať už je z jakéhokoli dřeva, je totiž mnohem blíže k přírodě, zahradě i vaší chalupě či chatě, jako například terasa s betonovou či dokonce plastovou dlažbou. Nepůsobí tak uměle, ba vytváří pocit přirozenosti.

Pokud jde o to, z jakého dřeva je dobré terasu postavit, tak co se týče našich dřevin, nejvíce se využívá smrk nebo borovice. Nemají sice nejdelší životnost, ale pokud se o ně budete pravidelně starat a také zabráníte, aby se v nich usadil dřevokazný hmyz, budete mít skutečně krásnou terasu.

Vhodnějším materiálem je tropické dřevo, například teak nebo bangkirai, které je extrémně tvrdé, má dlouhou životnost a vysokou odolnost vůči povětrnostním podmínkám a hmyzu. Navíc nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu ani složitou údržbu.

Materiál máme, kam ji však umístit?
Je to zejména věc kompromisu a vašich stavebních možností. Pokud patříte mezi milovníky vysokých teplot a opalování, nejlepší volbou bude zřejmě jižní strana. No pamatujte na to, že zejména v horkých letních dnech vám na ní může být pořádně horko.

Pokud byste chtěli být více neutrální, kompromisem bude západní strana. To je dobré volba zejména na vychutnávání příjemných večerů. Pokud však jste zapřísáhly nepřítel slunce, měli byste ji orientovat na sever.

Abyste se vešli
Odborníci radí, že by terasa neměla být užší než 180 centimetrů. Tento údaj má své logické a praktické opodstatnění, vychází totiž z plochy, kterou zabere jeden kulatý stolek pro čtyři osoby. Plnohodnotné terasy, na nichž nebude nouze o místo pro vás a vaše blízké, by však měly dosahovat rozlohu alespoň deset metrů čtverečních.