Není dar jako dar

Spolu s přijetím svatebního oznámení, přistupuje každý pozvaný host na menší nepsanou dohodu: Koupit užitečný, pěkně vypadající a praktický svatební dar. Navíc by ještě měl být odlišný od darů ostatních účastníků, této nepsané dohody. Začíná tak honba na věc, která by plně splňovala všechny tyto atributy, nepřivedla by Vás svou cenou k bankrotu a dala by se sehnat alespoň na našem kontinentu.

 

Hledání občas nemusí být zrovna nejlehčí a tak někteří svatební hosté od vidiny originálního svatebního daru brzy upustí. Přikloní se pak raději k tradičním alternativám. Vždyť ty nikdy nezklamou. No, ten kdo je přesvědčen, že tomu tak skutečně je, asi nikdy nedostal na otázku, zda byl jeho tradiční dar dobře využit, celkem upřímnou odpověď.

 

Doba je moderní a tak by se jí zřejmě měl přizpůsobit i výběr dárkového předmětu. Samozřejmě, svatební pár vždy ocení už jen samotnou snahu nějakou pozornost vybrat. Nevyužitelným darům se dá dnes předejít i velmi praktickým seznamem žádoucích dárků. Zaručeně se však na každé svatbě najde pár takových darů, které ne zcela trefí vkus novomanželů nebo je pár pro velkou oblíbenost mezi svatebčany dostane, přinejlepším, duplicitně.

Na řadu přichází otázka, jak vyřešit problém, například se zmíněnými dvěma křišťálovými vázami, bezbolestně a bez nepříjemností. Určitě existuje i možnost, upřímně si vyžádat od svatebních hostů, kteří Vám nechtěně darovali v pořadí druhou krystalovou vázu, potvrzení o zaplacení. Pak se dá dar vyměnit za něco pro Vás mnohem vhodnějšího. Ale i když jsou svatebčané obvykle Vaši známí, ne se všemi musíte mít nutně takový vztah, že by Vám to nedělalo sebemenší problémy. Vyhnout se takové situaci, by se dalo například tzv. výměnným obchodem s kamarádkou nebo známou. V tomto případě, by Vám do velké míry napomohlo, kdyby měla některá z Vašich kamarádek svatbu v přibližně stejném období jako vy. A ještě příznivější podmínky byste měli, kdyby její hosté považovali krystal za přežitek a ona po něm paradoxně velmi toužila. Pak se stačí setkat, vybalit na stůl všechny duplicitní či nevyužitelné dárky a vyměnit si je. Vše potají. To, co Vám připadá přebytečné, může kamarádka zase velmi ocenit. Důležité však je předem si ověřit, zda svatební hosté nejsou bezprostředními známými Vás obou. Následky by totiž mohly být ještě nepříjemnější, než samotný požadavek potvrzení o zaplacení.

 

Chlapeček nebo holčička?

Svatební páry často dostávají dary, spojené s očekáváním potomka. Pokud jste i Vy oficiálně v pořadníku na budoucí rodiče, čekejte různé varianty předmětů od dětských hraček, přes kojenecké láhve až po praktické autosedačky. Takové dárky se Vám skutečně mohou sejít. Často se však stává, že zatímco Vy pohlaví děťátka už víte, svatebčané o něm vůbec netuší. Proto pokud nechcete, aby Vaše holčička nosila modré bačkůrky a hrála si s autíčky (což ovšem také není v dnešní moderní době vyloučeno), máte na výběr dvě možnosti: Buď dopředu všechny seznámíte s touto krásnou novinou a pohlavím dítěte, například i přímo na svatebním oznámení nebo si opět poradíte s dárky vhodnějšími více pro opačné pohlaví děťátka, svérázným způsobem. Mohly by se tak například potěšit i dětičky z dětského domova nebo novorozeně Vaší sousedky. Sousedka si na Vás možná pak vzpomene, když bude vyřazovat stále použitelnou dětskou sedačku do kuchyně.

 

Nejextrémnější je následující případ nechtěného dárku. Hlava se Vám kroutí už jen při pomyšlení na výšku, což však specifičtí svatební hosté ani netuší. Ti, kteří Vám darovali poukázku na adrenalinový seskok padákem pro dva, už vůbec ne. Slyšeli jen, že manžel je nadšencem takových aktivit no a o Vás se jaksi informovat pozapomněli. V takovém případě už bude asi jen velmi těžké předstírat, že jste dárek skutečně využili. Pokud však manžel velmi touží dárek využít, možná by se mohl se společností dohodnout na seskoku samostatně s tím, že vrácený rozdíl peněz můžete investovat do něčeho jiného. Do něčeho, co udělá radost Vám. Například do nákupu oblečení s přítelkyněmi nebo do relaxační vonné masáže.

 

,,Darovanému koni na zuby nehleď,“ ale v případě svatebních darů si asi každá z nás z duše přeje, aby to svatebčané nevzali doslovně a přece jen Vám toho koně nedarovali. Skutečně se netřeba bát v krajních případech vyprosit si účtenku za dar, který jistě nevyužijete. Určitě se mnohokrát najdou i slibnější cesty a svatebním hostům tak zároveň ušetříte výčitky svědomí, že jejich výběr nebyl tentokrát právě nejideálnější.